ładowanie danych

UWAGA Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Po zamknięciu informacja nie będzie wyświetlana.

Ok rozumiem
UWAGA! Nie przyjmujemy zamówień na "customy" do odwołania. Czas ten chcemy poświęcić na zaprojektowanie nowych wzorów wyposażenia taktycznego jakie pojawi się w sklepie internetowym.

Słownik Pojęć

Słownik pojęć, dzięki niemu poznasz specyfikację produktów które oferujemy.

Poniższy słownik zawiera najczęściej używane zwroty i słowa używane w środowisku "krawiectwa taktycznego" i nie tylko. Poznaj czarną magię ;-)

Acetal

Acetal jest krystalicznym termoplastycznym polimerem. Cechuje go bardzo wysoka wytrzymałość na rozciąganie, twardością i odpornością na chemikalia. Acetal nie pochłania wilgoci, dzięki czemu nie pęka na mrozie. Zachowuje swoje właściwości w temperaturach od -40oC do +132oC.

Amann

Amann to niemiecka firma specjalizująca się w produkcji nici najwyższej jakości.

CORDURA©

CORDURA© to rodzina bardzo wytrzymałych tkanin uplecionych z teksturyzowanego włókna najczęściej poliamidu 6.6 (nylonu), ale również poliestrowego. Wykorzystywane do produkcji najtrwalszych w swojej klasie tkanin użytkowych. Patent na włókno CORDURA® należy do firmy DuPont, a licencją dysponuje koncern Invista. CORDURA® jest kilkukrotnie mocniejsza od zwykłego nylonu i kilkanaście do kilkudziesięciu razy mocniejsza od poliestru i bawełny. W połączeniu z szybkim schnięciem i niską wagą stanowi bazę wielu produktów używanych w skrajnie ciężkich warunkach. CORDURA® jest wybierana przez producentów i użytkowników, którym zależy na wytrzymałości produktu. CORDURA® ma szerokie zastosowanie w wielu branżach produkcyjnych. Idealnie sprawdza się jako warstwa zewnętrzna odzieży, plecaków, sprzętu turystycznego, oporządzenia wojskowego, wyprawowego i specjalnego, a także obuwia. Na rynku dostępnych jest wiele tkanin z włókna CORDURA®. Kilka standardowych typów dzielimy pod względem grubości włókna. Najpopularniejsze są sploty płócienne CORDURA®: 180dtex, 300dtex, 560dtex, 770dtex, 1100dtex. Co nie znaczy, że nie występuje w innych np. „plaster miodu”, RipStop itd.

Decitex

Decitex to jednostka gęstości liniowej włókien syntetycznych popularna w Europie. Włókno o długości 10000 metrów i masie 1 grama ma gęstość 1 decitexa. Jej symbolem jest "dtex", np. 1100 dtex.

Delrin

Delrin to wzmocniona wersja acetalu.

Denier

Denier to jednostka gęstości liniowej włókien syntetycznych popularna w USA. Włókno o długości 9000 metrów i masie 1 grama ma gęstość 1 denier. Jej symbolem jest "D", np. 1000 D.

Duraflex

Duraflex to marka elementów plastikowych firmy National Molding.

Duro

Duro to amerykański producent m.in. CORDURA®, NYCO®, siatek dystansowych. Jest to jedyna firma posiadająca licencję na produkcję tkaniny CORDURA® w kamuflażu MultiCam®.

GhilliTEX&trademark;

GhilliTEX&trademark; to linia klamer firmy ITW Nexus cechująca się reemisją w podczerwieni (IRR) oraz dużą wytrzymałością.

Hi-Strong PES

Hi-Strong PES to tkanina poliestrowa stworzona przez firmę DuPont. Wytrzymałość ma zbliżoną do CORDURA®, lecz jest lżejsza i trwale trudnopalną zgodnie z normą PN-EN 14116. Tkanina nie podtrzymuje palenia, nie kapie w trakcie spalania.

IRR

IRR jest to reemisja w podczerwieni, czyli potocznie "nie świecenie" w noktowizji.

ITW Nexus

ITW Nexus to amerykańska firma będąca jednym z czołowych producentów klamer plastikowych na świecie. Wchodzi w skład grupy Illinois Tool Works Inc. (ITW).

ITW Waterbury Buckle

ITW Waterbury Buckle to amerykańska firma założona w 1835 roku. Zajmuje się produkcją wysokiej jakości elementów metalowych takich jak klamry, karabińczyki, sprzączki. Od wielu lat jej wyroby są stosowane w produktach używanych przez amerykańską armię (m.in. w systemie oporządzenia ALICE i MOLLE). Obecnie wchodzi w skład grupy Illinois Tool Works Inc. (ITW). Jej wyroby mają w ofercie również ITW Nexus i ITW Military Products.

National Molding

National Molding to amerykańska firma będąca jednym z czołowych producentów klamer plastikowych.

NIR

NIR jest to reemisja w bliskiej podczerwieni, czyli potocznie ,,nie świecenie" w noktowizji.

Nylon

Nylon to nazwa handlowa poliamidu 6.6 produkowanego przez firmę DuPont. Temperatura topnienia dla nylonu to 248-250oC.

Paiho

Paiho to firma będąca światowym liderem w produkcji rzepów. Firma powstała w 1979 roku, do 1990 roku funkcjonowała jako join venture amerykańskiej firmy Velcro. Jej produkty cechują się wysoką jakością i atrakcyjną ceną.

Pasamon

Pasamon to polski producent taśm technicznych najwyższej jakości, firma istnieje od 1924 roku.

Poliamid

Poliamid to rodzaj polimeru. Taśmy, tkaniny i nici wykonane z poliamidu cechują się dużą wytrzymałością (w tym na przetarcie), trwałością koloru. Elementy plastikowe z poliamidu są bardzo odporne na wygięcia i uderzenia, jednak chłoną wilgoć i tracą na wytrzymałości w minusowych temperaturach.

Polipropylen

Polipropylen to tworzywo sztuczne cechującą się niską ceną. Stosowane przy produkcji taśm i elementów plastikowych niskiej jakości.

Stoki

Stoki to popularne określenie na tkaniny i dodatki krawieckie pochodzące z zapasów magazynowych, końcówek i resztek produkcyjnych, posiadające wady produkcyjne. Stoki są o wiele tańsze od produktów pierwszej jakości dlatego są stosowane przez niektórych krajowych producentów. Niestety często się zdarza, że posiadają wady produkcyjne, np. przesunięcie kolorów, złe powleczenie i wykończenie, skazy materiału o których nie są informowani kupujący oporządzenie. Dlatego w naszym oporządzeniu stosujemy cordury pierwszej jakości wyłącznie od zaufanych producentów.

YKK

YKK to japońska firma będąca światowym lider na rynku zamków błyskawicznych. Poza zamkami produkuję m.in. elementy plastikowe, napy, rzepy, taśmy.

Zytel®

To nazwa handlowa termoplastycznego tworzywa poliamidowego odpornego na ścieranie i pękanie dzięki domieszce włókien węglowych. Stosowany głównie w produkcji magazynków do broni palnej, pasmanterii krawieckiej, okładzin noży itd. Zytel jest odporny na działanie niskich i wysokich temperatur.